Tulossa webinaari: Lasten urheilu on lasten leikkiä – ei aikuisten peliä
Leikki kuuluu kaikkialle, myös urheiluun! Suomalaiseen lasten urheiluun halutaan nyt tehdä merkittävä muutos ja rakentaa lapsilähtöisempää toimintakulttuuria.
Tule mukaan Leikkipäivän, Mannerheimin Lastensuojeluliiton, Suomen Olympiakomitean ja Liikunnan Aluejärjestöjen järjestämään urheiluseurawebinaariin torstaina 30.10. klo 18-20 kuulemaan, mistä Lasten urheilun uusi suunta -kehitysprosessissa on kyse ja mitä se tuo tullessaan!
Suomalaiseen lasten urheiluun halutaan nyt tehdä merkittävä muutos – tavoitteena on lisätä lasten liikkumisen iloa, tukea monipuolista harrastamista ja rakentaa entistä lapsilähtöisempää toimintakulttuuria.
Webinaarissa Sandra Sirén Suomen Olympiakomiteasta esittelee lasten urheilun uusi suunta -kokonaisuuden ja sen tavoitteet. Mannerheimin Lastensuojeluliiton Esa Iivonen ja Kirsi Pollari kansallisesta lapsistrategiasta pitävät oivaltavan ja ajatuksia herättävän esityksen lapsen oikeuksista harrastustoiminnassa – puheenvuoron, joka on toiminut myös lajiliittojen työn lähtökohtana.
Lisäksi webinaarissa esitellään muutaman lajiliiton esimerkkejä siitä, miten muutosta viedään käytäntöön: millaisia uusia linjauksia on tehty ja miten arkea on lähdetty uudistamaan.
Webinaarissa tutustutaan myös liikuntavinkit.fi ja leikkipankki.fi -sivustoihin. Ne tarjoavat niin iloa, liikettä kuin ideoita harrastustunneille.
Tilaisuus on maksuton. Ilmoittaudu mukaan viimeistään ke 29.10. oheisen linkin kautta
https://www.lyyti.in/Lasten_urheilu_on_lasten_leikkia
Tervetuloa mukaan!
Mannerheimin Lastensuojeluliitto, Suomen Olympiakomitea ja Liikunnan Aluejärjestöt kuuluvat Leikkipäiväverkostoon joka on osa Leikkipäivä-ohjelman kokonaisuutta.